IT OUTSOURCING

Get IT support , that really takes care of you.

We are more than just a computer service.
About us

IT Control is no newcomer.

17Years of experience in IT

„Is anyone wise enough to learn from the experiences of others?“ — Voltaire

IT Control is not just a reseller of IT equipment, but we provide professional services that will help keep the company running smoothly. We also help companies implement modern and practical solutions that can help the client streamline their business. By streamlining internal company processes, not only can you reduce costs, but you can gain an advantage over the competition.

Efficiency and benefit are always reflected in long-term cooperation. Therefore, we will initially agree on the form and scope of services. We are available to our clients on a daily basis by phone, email, but also in person.

IT Control operates not only in eastern Slovakia, but wherever they need a strong and reliable partner. Our work is primarily performed by a remote secure connection and this ensures that the client does not have to wait unnecessarily for a trip or otherwise stay.

How do we work


05 Steps

1
01. Consultation
Before the proposal, we always listen to the client and find out exactly what the client needs and what he expects from us.
2
02. Solution design
We will design a realistically usable and affordable solution that meets the client‘s requirements.
3
03. Timetable and price
The client is informed about the price, time horizon and knows exactly when he can start making full use of the solution we have designed.
4
04. Solution implementation
We always follow the plan and changes we have agreed upon. Therefore, no unpleasant surprises await the client
5
05. Control
Finally, there is a check to verify that we have met the client's ideas and needs.
Challenges are only masked opportunities. Accept the challenge!

We provide IT services and solutions that will help you achieve success in your business

What approach do we offer you?

What sets us apart from the competition the most.

Positive approach to problem solving
A positive approach to solution is a challenge to solve problems, not ignore them. We consider the task fulfilled when the client is satisfied with the result.
Professionalism and expertise
16 years of experience is not only a number of projects, but also a few mistakes that we admit to, but which have taught us a lot.

Fast and smooth cooperation
We always work on tasks by trying to complete them as soon as possible. We value clients' time very much, so we do not wait for the client to be reminded.
Common goal
IT Control has long known that it is no longer enough for clients to just sell a computer, printer or recommend a program. The support must be fully-fledged from the proposal, through the deployment, to the desired result.

IT Control team members

Viktor Hojdan
CTO
Tibor Čonka
CEO
Zuzana Hojdanová
Administration
Lukáš Varanai
Technician
Patrik Hrabovský
Technician
Jakub Mňahunčák
Technician
Matej Jevčák
Technician
Successful cooperation
with
63
companies
Customers
from
12
places in Slovakia & CZECH
Successfully
completed
7280
Tasks
Care
for
640
IT assets
What clients said about us

The words of our satisfied clients.

IT Control? Spoľahlivosť, profesionalita a diskrétnosť
S firmou IT Control spolupracujeme od nášho vzniku. Za ten čas sme vymenili niekoľko firiem z iných oblastí, ale nad výmenou IT Control sme ani neuvažovali. Spoľahlivosť, profesionalita a diskrétnosť sú slová, ktoré ich charakterizujú. Vždy sa vieme spoľahnúť na ich poradenstvo a špičkový servis nielen počas pracovných hodín.
Rado Pačuta
CEO Aldona
Služby poskytované na vysokej odbornej úrovni v celom spektre IT
Služby IT CONTROL si vysoko cením, sú poskytované na vysokej odbornej úrovni v celom spektre IT, najmä promptne a kvalifikované. Na dopyt reagujú bezodkladne, problémy riešia odborne. Ich technická zručnosť je výborná. Poskytujú širokospektrálne poradenstvo, zohľadňujúce potreby klienta. Vypracujú ponuku šitú na mieru, nakoľko majú skúsenosti aj v oblasti najnovších IT.
JUDr. Viktória Hajduová
advokát
Komunikácia a prístup na vysokej úrovni
So službami IT Control sme dlhodobo veľmi spokojní. Komunikácia a prístup je na vysokej úrovni. Promptne reagujú na zadané požiadavky. Vďaka vzdialenému prístupu nám vedia pomôcť kedykoľvek je to potrebné a my nemusíme zbytočne čakať. Sme spokojní s ich proaktívnym a profesionálnym prístupom.
Michal Baran
CEO SPED-INPEX
Profesionalita, kvalita, flexibilita a partnerstvo
V dnešnom širokom spektre IT služieb a technológií je pre nás ako zákazníka veľmi náročné sa v tejto problematike vyznať. Ponuka je enormne široká a nájsť vhodné riešenie, ktoré by zodpovedalo našim požiadavkám si vyžaduje množstvo času a energie, ktorú chceme venovať iným činnostiam. Pri každej činnosti, ktorú vykonávame sa snažíme spolupracovať s tými najlepšími a preto je našim partnerom v oblasti IT Firma IT Control. IT Control - profesionalita, kvalita, flexibilita, partnerstvo.
Ing. Jozef Jašurek
CEO ENGplaner
Profesionálny prístup
Profesionálny a flexibilný, ochotný poradiť a nájsť vhodné riešenie tak aby boli spokojné všetky strany. Odporúčame a tešíme sa na dlhoročnú spoluprácu.
Ľubomír Kontura
CEO ROYAL LOGISTICS
Dôležite je vedieť na koho sa máš obrátiť
Jedným z našich nielen profesných ale aj životných hesiel je „ nemusíš vedieť všetko, dôležite je vedieť na koho sa máš obrátiť“ my sme takúto firmu našli, dnes už je to partner, ktorý nám zabezpečuje IT riešenia, navrhuje inovácie a tak uľahčuje našu prácu. A aj IT veci nám dokážu pomenovať a vysvetliť „ľudskou rečou“ čo pre nás ako laikov je veľmi dôležité.
Marek Barna
CEO MaxTad-Real
Rýchle a odborné jednanie
V dnešnom svete kedy sú IT riešenia pre firmy potrebné viac ako kedykoľvek pred tým, je dôležité nie len dostať službu ako riešenie, ale aj porozumieť tomu, prečo a aké riešenie je pre nás, ako klienta, najvhodnejšie a ako nám pomôže. Toto nám IT Control zabezpečuje!